Základne pojmy – výber kamerového systému

Vysvetlenie základných pojmov s ktorými sa často stretávame. Článok určený k lepšiemu pochopeniu princípu fungovania IP a analógových kamier Vám uľahčí rozhodovanie ktorú alternatívu zvoliť. Vlastníte alebo spravujete kamerový systém a premýšľate, ako ho možno nahradiť? Chcete si kúpiť nový kamerový systém a rozhodujete sa, aký kamerový systém je pre Vás najvhodnejší?

Pokúsime odpovedať na otázky, ktoré so sebou voľba kamerového systému prináša. Postupne si rozoberieme možnosti moderných kamerových systémov a vysvetlíme Vám niektoré ich vlastnosti, výhody, nevýhody a fyzikálno-technické obmedzenia. Nepochopenie či ignorovanie týchto aspektov často vedie ku sklamaniu z nadobudnutého kamerového systému a teda aj k relatívnemu „znehodnotenie“ investície do kamerového systému.

Na začiatku Vám dáme jednu cennú radu – ak nie ste v tejto oblasti odborníkmi, zverte inštaláciu kamerového systému profesionálnej montážnej firme a znalosti z týchto článkov s nimi konzultujte už vo fáze výberu kamerového systému.

Chápeme, že budovanie kamerového systému „vlastnými silami“ môže byť na prvý pohľad menej finančne náročné, na druhú stranu však najatie odbornej montážnej firmy so sebou prináša minimálne tieto výhody:

  • Odborná firma má dlhoročné skúsenosti, ktoré sa nedajú získať inak ako praxou a dokáže tak lepšie posúdiť situáciu vo Vašom konkrétnom prípade.
  • Odborná firma nemá problém Vám ponúkané produkty predviesť (tzv. Kamerové skúšky) a Vy tak nekupujete „mačku vo vreci“. Odborná firma Vám zabezpečí odborný servis po celú dobu životnosti kamerového systému.

 

Analógové CCTV kamery pre prenos používa analógový prenos signálu, prakticky totožný so starým analógovým televíznym vysielaním. Prenosová norma pre TV prenos je stará viac ako 50 rokov a z tohto dôvodu sú možnosti tohto typu kamier trochu obmedzené.

Druhý typ kamier IP kamery používa na prenos obrazu bežnú počítačovú sieť, kde je pre prenos informácií väčšia šírka pásma a kamery tak nie sú toľko obmedzené, ako u predchádzajúcej technológie. V čom sa naopak tieto dve technológie v zásade neodlišujú, je spôsob získavania obrazu a jeho základné „fyzikálno-optické“ princípy.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *